RED – Proiect didactic: Puncția abdominală (paracenteza)
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățământ: Colegiul „Mihai Eminescu” Bacău
Domeniul de activitate: Sănătate și asistență pedagogică
Nivel: 5 Avansat
Calificarea profesională: Asistent medical generalist
Unitatea de competență: Modulul 21- MEDICINĂ INTERNĂ ȘI NURSING SPECIFIC (MI-II)
Clasa: II C
Data: 09.04.2025
Institutor: David Carmen – Marina
Unitatea de învățare: Investigații specifice ale aparatului digestiv:
Tema unității de învățare: Puncția abdominală (paracenteza)
Tipul lecției: comunicare/însușire de noi cunoștințe
Timp de desfășurare: 50 de minute
Locul de desfășurare: sala de instruire
Unitatea de rezultate ale învățării: URI 21
CRITERII DE PERFORMANŢĂ ALE COMPETENŢELOR SPECIFICE:
- CUNOȘTINȚE:
21.14- Descrierea principalelor metode de invstigare și tratare a bolnavului cu afecțiuni digestive
21.1.6– Descrierea intervențiilor autonome și delegate ale asistentului medical în procesul de îngrijire al pacientului cu boli digestive
- ABILITĂȚI:
21.2.5 Diagnosticarea în mod independent a asistenței medicale necesare și planificarea, organizarea și punerea în aplicare a asistenței medicale în tratarea pacienților, în vederea îmbunătățirea practicii profesionale
21.2.6- Alegerea și aplicarea metodelor specifice de investigare și tratament în afecțiuni digestive
- ATITUDINI:
21.3.4- Colaborarea eficientă cu pacientul, familia și membrii echiipei medicale
21.3.6- Asumarea rolului și responsabilităților asistentului medical în cadrul echipei de îngrijire
21.3.14- Analizarea calității asistenței acordate pentru a-și îmbunătăți practica profesională de asistent medical generalist
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
- Să definească tehnica şi să precizeze scopul acesteia
- Să pregătească materialele şi instrumentele adecvate
- Să pregătească pacientul psihic şi fizic pentru tehnică
- Să identifice etapele de execuție a tehnicii
- Să recunoască accidentele şi incidentele specifice acestei tehnici
- Să reorganizeze locul de muncă
Psiho-motorii:
- Să execute corect tehnica antrenând ambele mâini.
- Să se orienteaze corect în spaţiul de lucru.
- Să adopte o poziţie corectă faţă de pacient şi colegi în timpul tehnicii.
- Să amenajeze ergonomic locul de muncă.
Afective:
- Să relaţioneze pozitiv cu profesorul-instructor, pacientul şi colegii de clasă.
- Să-și exprime liber propriile emoţii declanşate de execuţia tehnicilor.
Atitudinale:
- Să realizeze feed-back-ul
- Să participe cu interes la lecţie
VALORI ŞI ATITUDINI:
- Abordarea unei comunicări eficiente, pozitive şi utilizarea unui limbaj adecvat specializării
- Acordarea de îngrijiri autonome şi delegate cu blândeţe, promptitudine şi dexteritate
- Stabilirea priorităţile în execuţia fiecărei tehnici specifice
STRATEGIA MANAGERIALĂ:
- Dimensiunea ergonomică:
- Pregătirea mijloacelor de învăţământ: videoproiector, laptop, caiete de notiţe, tablă, manual, materiale şi instrumente sanitare adecvate, manechin
- Stabilirea grupelor de lucru
- Dimensiunea psiho-pedagogică:
- Accentul se pune pe însușirea noilor noțiuni și realizarea feed-back-ului, formarea de priceperi şi deprinderi corecte
- Se urmăreşte modul de execuţie, dexteritatea, autoevaluarea, evaluarea reciprocă, autocontrolul continuu şi final, remedierea eventualelor greşeli.
- Analiza resurselor:
- Resurse umane: elevii clasei
- Resurse temporale: 50 minute
- Resurse spaţiale: sala de demonstraţie
- Resurse materiale: videoproiector, laptop, caiete de notiţe, manuale, tablă, materiale sanitare specifice, pat spital, fișe de evaluare, manechin.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
- Metode şi procedee didactice:
- conversaţia didactică
- prelegerea
- explicaţia
- demonstraţia
- algoritmizarea
- simularea
- jocul de rol
- Forme de dirijare a lecţiei: dirijată de maistrul-instructor
- Forme de organizare:
- frontal
- individual
- pe grupe
- Metode de evaluare:
- evaluare orală, reciprocă
- evaluare prin observarea sistematică a comportamentelor elevilor, care permite evaluarea conceptelor, capacităţilor, atitudinilor faţă de o sarcină dată, a comunicării
- notare
Bibliografie
1. Bogos,M., Ionescu, M., Tratat de didactică modernă, Editura Paralela 45,2009;
2. Cerghit, Ioan, Metode de învățământ, Editura Polirom, Iași, 2006 ;
3. Cucoș.C., Pedagogie- ediția a II-a revizuită și adăugită, Editura Polirom, București,2006;
4. Chiru. F., Chiru. G., Morariu. L., Îngrijirea omului bolnav și a omului sănător, Editura Cison, București, 2012;
5. Cojocariu, V., Teoria și metodologia instruirii, București, E.D.P, 2004;
6. Titircă. L., Tehnici de evaluare și îngrijiri acordate de asistenții medicali, Ghid de nursing, Editura Medicală, București, 2012;
7. Ministerul Educației Naționale. (2018). Curriculum pentru calificarea profesională: Asistent Medical Generalist, Domeniul de pregătire profesională: Sănătate și asistență pedagogică, București: Ministerul Educației.
8. P. Lisievici, M. Ţăranu, R. Tudorică, Pedagogie- Concepte, metode şi tehnici esenţiale, Editura Fndaţiei România de Mâine, Bucureşti, 2005
***www.edu.ro;
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
| Nr. crt. | Competenţe specifice | Etapele lecţiei | Activitatea profesorului (maistru- instructor) | Activitatea elevului | Strategia didactică | Timp | Evaluare | ||
| Metode de învăţământ | Materiale şi mijloace de învăţământ | Forme de organizare a lecţiei | |||||||
| 1. | C.s.1 Analizează semnele şi simptomele specifice afecţiunilor aparatului digestiv C.s.2 Identifică problemele de dependenţă şi stabileşte diagnosticele de îngrijire (nursing)la pacienţii cu afecţiuni ale aparatului digestiv C.s. 3 Elaborează planul de îngrijire (nursing) | Momentul organizatoric | Salut elevii. Consemnez absenţele. Verific ţinuta elevilor. Verific resursele materiale. | Răspund la salut şi la întrebări. Se pregătesc pentru lecţie. | Conversaţia didactică | Catalogul clasei Caietul de notiţe | Frontal Individual | 3 min. | Orală |
| 2. | Recapitularea unor noţiuni teoretice legate de Evaluarea morfo-funcțională a aparatului digestiv și glandelor anexe | Adresez întrebări elevilor: 1.Care sunt categoriile de investigații din cadrul evaluării aparatului digestiv și glandelor anexe? 2.Ce examene de laborator sunt specifice în evaluarea morfo-funcțională a aparatului digestiv și a glandelor anexe? 3. Care este diferența între un examen radiologic și un examen endoscopic? Îi corectez atunci când răspunsul este greşit. | Clasa este atentă şi încearcă să formuleze răspunsurile la întrebările adresate. Elevii vizaţi răspund la solicitarea mea. Îşi consolidează, aprofundează şi completează unele lacune. | Conversaţia didactică | Caiete de notiţe Manuale | Frontal Individual | 7 min. | Orală | |
| 3. | Anunţarea titlului lecţiei noi şi a obiectivelor elor acesteia | Anunţ titlul lecției (Puncția abdominală) şi structura acesteia. Stabilesc competenţele operaţionale ale lecţiei -definirea tehnicii şi precizarea scopului acesteia -stabilirea indicațiilor și contraindicațiilor efectuării acestei investigații -pregăteştirea materialelor şi instrumentelelor adecvate tehnicilor specifice -pregătirea pacientul psihic şi fizic pentru tehnică -executarea tehnicile de nursing specifice -recunoaşterea accidentele şi incidentele posibile | Notează în caiete titlul lecţiei. | Conversaţia didactică | Caietul de notiţe Tabla Manuale Video- proiector Laptop | Frontal Individual | 3 min. | Orală | |
| 4. | C.s.4. Aplică intervenţiile proprii şi delegate planificate | Dirijarea învățării | Profesorul prezintă/ explică următoarele noțiuni teoretice: -definiția puncției abdominale; – scopul puncției abdominale; – pregătirea materialelor în vederea efectuării tehnicii: – pregătirea fizică și psihică a pacientului; -efectuarea propriu-zisă a tehnicii; -accidente/ incidente; – reorganizarea locului de muncă; -notarea tehnicii în F.O. | Notează pe caiete titlul lecției și emit noțiuni cunoscute și cele pe care doresc să le cunoască cu privire la efectuarea puncției abdominale -Urmăresc și analizează împreună cu maistrul- instructor noţiunile noi – Emit întrebări şi notează în caietul de notițe informațiile din cadrul discuţiei libere. | Prelegerea Explicaţia Observația Conversația didactică Lucrul cu manualul | Video-proiector Laptop Caietul de notiţe Tabla Manuale | Frontal Individual | 25 min. | Orală |
| 5. | Aigurarea feed-back-ului | Pentru a verifica dacă și-au însușit noile noțiuni teoretice, voi împărți elevilor câte o fișă de lucru pe care o vom discuta împreună după rezolvarea acesteia.Corectez eventualele greșeli și aduc lămuriri suplimentare. | -elevii aleși răspund corect la întrebări, iar unde întâmpină dificultăți sunt ajutați și completați de restul clasei. | Conversația; Explicația. | -suport de curs; -caiet de notițe; -laptop; – fișe de lucru videoproiector | Frontală Individuală. | 10 min | Orală; Formativă | |
| 6. | Evaluarea | Emit aprecieri verbale referitoare la elevii care au răspuns la întrebările primite și cei care au pus întrebări pentru clarificarea noilor noțiuni; Notez elevii care au participat activ cu întrebări sau răspunsuri la întrebările primite și la rezolvarea fișei de lucru. | – ascultă concluziile; – își însușesc aprecierile. | Conversația; Explicația. | Catalogul clasei | Frontală | 2 min | Orală Practică | |